INTERNARE

Documente necesare pentru internare

• Bilet de trimitere în vederea internării eliberat de medicii aflați în relație contractuală cu CNAS;
  • Act de identitate;
  • Dovada calității de asigurat (card național de sănătate, adeverință de salariat, cupon de pensie, decizia de pensionare-pentru pensionarii pe caz de boală, adeverință de la CNAS pentru toate celelalte categorii).

Obiecte necesare pentru internare

• Medicația curenta completă, inclusiv medicamentele naturiste, cu sau fără prescripție, pe care le luați;
  • Obiecte și materiale necesare igienei Dvs personale în spital:
     cremă și aparat de barbierit;
     pieptene și/sau perie de păr;
     prosop, burete și săpun;
     periuță și pastă de dinți;
     pijamale / cămașă de noapte;
     halat și papuci.
  • Obiectele de valoare nu se păstrează cu Dvs în spital pentru că spitalul nu își poate asuma responsabilitatea păstrării lor în siguranță. Cel mai bine este să le trimiteți acasă prin intermediul rudelor. Păstrați numai sumele de bani strict necesare cheltuielilor Dvs zilnice și eventual necesare acoperirii cheltuielilor de internare;
  • Nu uitați! Comunicați personalului spitalului adresa și numărul de telefon al rudei Dvs cea mai apropiată.

EXTERNARE

Documente necesare pentru internare

Data și ora externării vă vor fi anunțate cu 24 de ore înainte pentru ca Dvs să vă puneți la punct cele necesare externării.

Anunțati-vă familia sau ruda cea mai apropiată despre momentul externării. Dacă nu aveți mijloacele necesare (telefon mobil), solicitați ajutorul personalului spitalului.

Dacă aveți neclarități în legătură cu medicația prescrisă sau prezentarea la eventualele controale medicale, solicitați lămuriri medicului curant.

La externare, pacientul va primi urmãtoarele documente:
• Bilet medical de ieșire;
• Scrisoare medicalã;
• Rețetã (daca este cazul);
• Indicații privind regimul alimentar și de viațã;
• Recomandãri privind tratamentul la domiciliu;
• Consult dupã o perioadã stabilitã;
• Concediu medical (dacã este cazul);
• Se recomandã ingrijire medicalã la domiciliu (dacã este cazul), servicii ce pot fi oferite de furnizorii de ingrijiri la domiciliu;